Přeskočit na obsah

Tipy na výlety

1. Naučná stezka Olšina

Naučná stezka provede návštěvníky po chodníčkách ze dřeva či po pěšinách z nasypané dřevěné štěpky územím, které bylo desítky let nepřístupné veřejnosti a otevřelo se až v roce 2016.

Celková délka trasy je 7,3 km. Nachází se pouhých 11 km od Chalupa Lipno. Naučná stezka Olšina je turistickou trasou reálnými šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Nenechte si ujít

2. Lipno: Stezka korunami stromů a Království lesa

Ideální místo pro rodiny s dětmi. Jen 16km od Chalupa Lipno se nachází rozlehlé lesní hriště Království lesa, kde můžete strávit celé odpoledne.

3. Vítkův Hrádek

Zřícenina hradu nabízí nejkrásnější výhledy na jezero Lipno a Šumavu. Příjemný výlet pro celou rodinu. Vítkův Hrádek se nachází na pravé straně Lipenského jezera nad osadou Sv. Tomáš, cca 33 km od Chalupa Lipno.

Cestou se můžete vykoupat na velké pláži v Přední Výtoni. Nezapomeňte si vzít v létě plavky, deku a svačinu😊.

4. Vlčí výběh Srní

Výlet na celý den. Výběh s vlky o rozloze cca 3 ha se nachází 80 km od chalupy, je dobré vyrazit za včasu.

Uprostřed výběhu vede 300 m dlouhá dřevěná lávka, vyvýšená 3-4 m nad terénem, s pozorovacími přístřešky. Areál ukazuje  život vlků a jeho soužití s člověkem. Stojí za to vidět.

https://www.npsumava.cz/navstivte-sumavu/navstevnicka-centra/nc-srni/

5. Rybolov pro celou rodinu

Necelých 5minut (cca 3km) od Chalupy Lipno se nachází rybářká oáza pro všechny. K lovu není potřeba rybářského lístku ani povolenky. Vybavení možné zapůjčit na místě. Rybolov je možný celoročně. U rybníku je příjemná restaurace s posezením. Obsádka rybníků sestává z pstruhů, sivenů, kaprů, línů a amurů.

Během hlavní sezóny jsou majitelé schopni čerstvě uloveného pstruha či sivena ihned připravit. Nebo si je mužete ugrilovat sami v naší chalupě na venkovním grilu. Na ryby je možné dojet i na kole lesem. Začátek cesty je jako k pláničkému rybníku.

Krásný výlet v okolí plný zážitků. I samostantý prodej ryb bez chytání. http://rybnikycerna.blogspot.com/

6. Pěší okruh k Pláničskému rybníku v délce 7km

Krásná procházka přímo od Chalupy Lipno k pláničskému rybníku. Od chalupy půjdete vlevo, přejdete přes silnici rovně a pak se široká lesní ceste line podél lesů a přes louky. Celý okruh je možné projít s kočárkem. Po cestě je odpočívadlo u pramene potůčku a posezením. Okruh měří cca 7km.

7. Český Krumlov a křížová hora

Pouhých 20minut autem od Chalupa Lipno a ocitnete se v unikátním historickém městě a památce UNESCO, v Českém Krumlově. Stojí za to si projít celé městečko a nasát pohodovou atmosféru kouzelného zámku Český Krumlov, historické části Latránu v kterékoliv roční době.

Z historického centra města můžete dojít až Křížovou horu (619 m n.m.) Procházka z centra města je cca 2Km, celý okruh měří 5km.

Více o výletu zde: https://www.kudyznudy.cz/vylety/pesky-po-cesku/z-ceskeho-krumlova-na-krizovou-horu

8. Sport – lyže

V okolí je spostu sjezdovek a běžeckých tratí.

Sjezdové lyžování:

1. Park Frymburk: ideální pro začátečníky, 2 široké sjezdovky + mini sjedovka s pásem pro ty nejmenší. Ideální kopec na bobování/sáňkování.

2. Skiareál Lipno: celkem 8 sjezdových tratí pro pokročilé lyžaře i začátečníky a 2 skikross tratě.

3. Rakousko Sternstein: optimální kombinace dobrého lyžování za akedvátní cenu. Útulný rodinný rakouský skiareál jen 35minut od Chalupa Lipno. Doporučuji jak pro děti tak dospělé. Domluvíte se tam i česky. https://www.sternstein.at/cs/homepage-cz/

4. Rakousko Hochficht: jednoznačně největší a skiareál pro všechny typy lyžařů v dostupnosti Chalupa Lipno je necelých 50km.

9. Sport – kola

V okolí je stovky kilometrů cyklostezek. Od chalupy se dostanete lesem do Dolní Vltavice. Nebo můžete jet směrem černá v Pošumaví a dále Horní Planá či do Frymburku.

Zajímavá je i rodinná terénní trasa Floutrail v areálu Lipno. Tuto trasu pojedete převážně z kopce a je to opravdu zážitek. Zvládne to cyklista od 5ti let. Nahoru Vás vyveze lanovka. Je však nutné si časové jízdy zakoupit.

V okolí Chalupa Lipno jsou 4 nenáročné cyklo trasy pro menší děti do 10 Km.

  1. Trasa vede přes Pláničský rybník – viz tip 6. pěší okruh – cca 7km
  2. Trasa je přes Velké bahno – vše lesní cestou, zpět přes Pláničku (po silnici) – cca 8,5km
  3. Trasa vede do Černé v Pošumaví se zastávkou ve Windy point, dále Bližná a opět Lesní domky = Chalupa Lipno
  4. Trasa vede opět lesem za chalupou do Vltavice a zpět. Pak můžete přestoupit na přívoz do Frymburku, Rakouska anebo zpátky stejnou lesní cestou. U přívozu ve Vltavici je příjemné dětské hřiště

10. Medvědí stezka

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda. Je to jen 20min od Chalupa Lipno. Její celá trasa je dlouhá 14 kilometrů s množstvím zajímavých skalních útvarů. Dá se využít i její kratší verze mezi osadami Ovesná a Jelení se asi 7 km. Stezka je dvousměrná, dá se na ni vstoupit ve výchozím i cílovém místě.

Ideální výlet vlakem – trasa začíná i končí u železniční stanice. Záleží z jaké strany se na stezku vydáte. Může začít v Ovesné nebo Černém Kříži a projít si celou Naučnou stezku. Zpět do startu výletu se můžete vrátit pohodlně vlakem.

Parkování – automobil můžete zanechat na parkovišti v Nové Peci.  A nebo v opačném směru na parkovišti ve Stožci.

11. Běžky a upravené bílé stopy v okolí

Na běžkách zasněženým lesem, po loukách a pastvinách či po zamrzlém jezeře. Výchoziště lyžařských stop v okolí Chalupa Lipno na mapě najdete zde.

Nejoblíbenější bílé stopy jsou v Horní Plané a Frymburku.

Odkaz na mapovou aplikaci s upravenými stopami v okolí Horní Plané ZDE.

Příjemný běžkařský areál s celkem 43km strojově rolbou upravovaných pestrých lyžařských stop pro klasiku i bruslení vedoucích částečně po zalasněném hřebenu mezi Frymburkem a Lipnem mapa zde.

12. Pivovar Bajer, rozhledna Kleť, Boubínský prales a spousty dalších výletů

. . . vyberte si sami z výletů v okolí. Je toho opravdu spousty. Někdo si raději zajede na kole do Kovářova na nefiltrované pivo, jiný skočí do Aquaparku Lipno a po té zajde na tankovou Plzeň do nové restaurace Stodola, jiný navštíví muzeum Vltavínů v Českém Krumlově a dá si pivo v místních krčmách v historickém centru města nazývany Latrán.

Sledujte jednotlivé tipy na výlety, které najdete na hlavní straně ve složce Novinky anebo na našem Facebooku.

CHALUPA LIPNO, DOVOLENÁ V KLIDU ŠUMAVY

KRÁSNOU A POHODOVOU DOVOLENOU VÁM ZE SRDCE PŘEJE CHALUPA LIPNO 🙂